şafak gazetesi haberleri

tekirdağ haberleri
Ana Sayfa    |    Gündem    |     Politika     |     Ekonomi     |     Spor     |     Sağlık     |     Künye    

NAİP TÜMÜLÜSÜ KADERİNE TERK EDİLDİ

Tekirdağ’ın bir çok noktasında tarihi eser ve tarihi alanların bulunmasına rağmen Tekirdağlı yetkililer ve vatandaşların tarihine sahip çıkmayışı, korunmaması Tekirdağ tarihinin bir bir yok olmasına neden oluyor. Bu eserlerden biri de Naip Tümülüsü.


“BİR ÇOK VATANDAŞIN BU NAİP TÜMÜLÜSÜNDEN HABERİ BİLE YOKTUR”

Tekirdağ’ın Naip Mahallesinde 1984 yılında kazısı yapılan Naip Tümülüsü Tekirdağ tarihi turizmine kazandırılmasını bekliyor. Tekirdağlı yetkililerin tarihi turizme ilgisiz kalması nedeniyle Tekirdağ tarihi bakımsız kalması ve terk edilmiş olmasından dolayı yok olmak üzere. Naip Mahallesinde bulunan Naip Tümülüsü hakkında konuşan Nuri Yaşar isimli vatandaş, “Buranın tarihi kültür turizm açısında değerlendirilmesi gerekiyor. Buranın aynı zamanda Tekirdağlı vatandaşlar ve kurumlar tarafından korunması, sahiplenilmesi gerekiyor. Tekirdağ halkı olarak değerlerimize sahip çıkmadığımız gibi tarihi eserlerimize de sahip çıkmadık. Bir çok vatandaşın bu Naip Tümülüsünden haberi bile yoktur. Bu tip eserlerimizin meydana çıkartılıp Tekirdağ tarih turizmine katılması gerekir” diye konuştu.

İŞTE NAİP TÜMÜLÜSÜNÜN TARİHİ

Naip Köyü’nün çanakçı ovasında doğal bir sırt üzerinde yaklaşık 17 m yüksekliğinde 90 m çapında bir tümülüstür.  1984 yılında kazısı yapılmıştır. Tümülüsün içinde bir dramos, dramostan sonra merdivenle ulaşılan bir mezar odası bulunmaktadır. Mezar odasında mermerden bir ölü yatağı, bir ziyafet masası, iki adet te sehpa bulunmaktadır. Küçük buluntular arasında gümüş kaseler, gümüş kepçe, gümüş süzgeç, bronz kandil, bronz kandil ayağı, bronz kalkan, bronz at koşumları, altın düğmeler yer almaktadır. Gömülen kişinin mezar yatağı üzerindeki kemikleri bulunamadığından kişinin kimliği konusunda buluntular üzerindeki araştırmalar sonuç vermemektedir. Mezar İ.Ö. 350 yılına tarihlenmektedir.

ERTAN GENCE

Okunma :1621
Yapılan Yorumlar

Tüm Hakları Saklıdır. 2018©

posta@safakgazetesi.com.tr

Tekirdağ Çorlu Çerkezköy Trakya Haberleri